Saugokime savo sveikatą

PAPRASTAI APIE RANKŲ PLOVIMĄ

Atrodytų, kad apie būtinybę plauti rankas, visi puikiai žinome, taip pat puikiai žinome kaip tai tinkamai daryti. Tačiau dažnu atveju girdima, kad „Aš ir mano vaikai prieš valgį, po lauko ir pasinaudojus tualetu visada nusiplauna rankas“. Tačiau pamirštame, kad rankos – viena judriausių kūno dalių. Jomis dirbame įvairius darbus, gestais išreiškiame emocijas, bendraujame su mus supančiu pasauliu. Ant kiekvieno piršto, praėjus vos pusvalandžiui nuo rankų plovimo momento, atsiranda tūkstantis mikrobų – infekcijos sukėlėjų. Tokiu būdu ir jūs, ir jūsų vaikas gali pasigauti įvairias ligas – nuo geltos, iki kirmėlinės infekcijos, ar gripo. Nesvarbu, kokio amžiaus yra žmogus, ar vaikas, ar suaugęs asmuo, nesilaikantis paprasčiausių higienos taisyklių, yra infekcijos pavojaus akiratyje. Mažieji mėgsta žaisti smėlio dėžėse, liesti žaislus, su kuriais žaidė ir kiti vaikai. Vyresni glosto gyvūnus ir, be abejonės, visiems tenka naudotis tualetu pvz.: mokykloje ar darbovietėje, kur tenka prisiliesti prie durų rankenos, atsukti ir užsukti vandens čiaupą arba nuspausti klozeto mygtuką, o kur dar laiptinių turėklai, mobilieji telefonai, pinigai, bankomatai, pirkinių krepšiai ir vežimėliai parduotuvėse. Kasdien šimtai žmonių liečia tuos pačius paviršius, palikdami ant jų įvairiausius virusus ir bakterijas. Nebūtina liesti kokio nors daikto, jus pats galite tapti užkrato platintoju. Kaip? Nusičiaudėjot, nusikosėjot į delną ir jau įteikiat rankos paspaudimu „dovaną” pažįstamam.

ĮDOMŪS FAKTAI APIE ŽMOGAUS GYVENIMĄ TARP MIKROBŲ:

  • Vyrai 1,5 karto dažniau negu moterys pradeda gaminti maistą nenusiplovę rankų.
  • Su vienu delno paspaudimu galima pernešti mikrobų 14 asmenų ir 5 paviršiams.
  • Kas ketvirtas asmuo besinaudojantys viešuoju transportu ant savo rankų nešioja išmatų bakterijas.
  • Ant mobiliųjų telefonų gyvena 300 kartų daugiau mikrobų nei viešajame tualete.
  • Dauguma žmonių rankų plovimui skiria apie 5 sekundes.

Plaukime rankas net tik dėl savęs, bet ir vardan kitų. Pasirūpinkime tinkama rankų higiena ne tik namuose, bet ir už jų ribų.

Sveikatingumo stendas 2022-1

 Sveikatingumo stendas2022-2

KOKIA YRA CUKRAUS NORMA MAŽDAUG VAIKUI?

 Skirtingų šalių rekomendacijos teigia, jog vaikams nuo 2 iki 18 metų pridėtinio cukraus kiekis per dieną neturėtų viršyti 25 gramų arba 6 arbatinių šaukštelių, neviršyti 10 procentų bendro dienos energijos kiekio. Pridėtinis cukrus – tai ne tik tas cukrus, kurį dedame į arbatą, tai ir medus, įv. sirupai, tai ir cukrus, esantis duonoje, jogurte, dedamas į gaminamą maistą – varškėčius, virtinukus, košes ir pan. Be abejo – saldumynai, sultys, net ir natūraliai spaustos, priskiriamos pridėtiniam cukrui. Taigi turėkite omeny, jei vaikas suvalgo saldaus jogurto, išgeria stiklinę sulčių, geria saldžią arbatą, valgo saldžius varškėčius, to pridėtinio cukraus dienos normos gali būti jau tiek, kad sūrelio tikrai nebereikės…

Pavojingiausias cukrus yra išgeriamas – limonadai, sulčių koncentratai, net savo sodo obuolių sultys. Gi, švieži vaisiai ir natūralūs pieno produktai, neviršijant rekomenduojamų normų nėra priskiriami pridėtinio cukraus šaltiniams. Itin svarbu domėtis, ką vaikas valgo dienos metu. Jei lanko darželį, didžiąją dalį maisto valgo ne namie. Žinojimas padės suplanuoti ne tik įvairesnį, bet ir labiau subalansuotą racioną.

Valgymo įpročius formuojame nuo vaikystės, ir dažniausiai vaikai, kuriuos tėvai įpratino tinkamai maitintis, taip valgo ir suaugę. Subalansuota vaiko mityba svarbi normaliam jo augimui ir vystymuisi, padės išvengti daugybės ligų ir suteiks jam energijos. Rūpinkimės savimi ir savo vaikais.

Visuomenės sveikatos specialistas kartu su vaikais mokinosi, kaip taisyklingai plauti rankas, kodėl tai būtiną daryti bei su kokiomis sveikatos problemomis galima susidurti jei rankos nebūtų plaunamos. Taip pat susipažinome su maisto pakuotėmis, kur galime rasti kiek cukraus yra pakuotėje. Vaikai papasakojo, kodėl cukrus yra blogai bei atlikę ekspermentą su cukrumi ir pamatę kiek vizualiai cukrus yra vienoje ar kitoje pakuotėje vaikai suprato, kad cukraus vartojimą reikia sumažinti.

Visuomenės sveikatos specialistas

Karolis Klovas