2022-04-15

VAIKŲ LAIKYSENA PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI

Daugybė kasdieninių veiksnių įtakoja vaiko laikyseną, darnaus ir sistemingo mokymo trūkumas dažnai riboja aktyvumą ir judrumą. Kiekvienais metais yra vis daugiau moksleivių, turinčių laikysenos sutrikimų. Spartus augimas brendimo laikotarpiu, sunkios mokyklinės kuprinės ir netaisyklingas jų nešiojimas tiesiogiai veikia netaisyklingą vaiko laikyseną. Sutrikusi laikysena yra vienas iš neigiamų veiksnių, įtakojančių bręstančio ir augančio vaiko sveikatą.

Netaisyklinga laikysena – pavojus sveikatai

Su vaikais aptarėme, kad ydinga laikysena gali sukelti daugybę problemų. Dėl netaisyklingo sėdėjimo didėja kaklo ir raumenų įtampa, plokštėja krūtinė, trinka kraujo apytaka apatinėse galūnėse, netolygiai pasiskirsto svoris, atsiranda galvos, kaklo ir stuburo asimetrija, iškrypsta stuburas, pavargsta netaisyklingai laikomų kojų raumenys. Augančiam organizmui ypač svarbu išlaikyti tvirtą kaulinį skeletą ir raumenis, tačiau trūkstant fizinio krūvio kaulams, šie formuojasi silpnesni. Netaisyklinga stuburo padėtis iššaukia griaučių-raumenų sistemos sutrikimus.

Taisyklingos laikysenos formavimas ypač svarbus 5-6 metų amžiaus vaikams, taip pat – mokyklinukams, kurie ypač daug laiko praleidžia sėdėdami, nešioja kuprines, šaltuoju metų laiku tampa mažiau aktyvūs negu vasaros atostogų metu. Tėvai, norėdami kad jų vaikai augtų sveiki, turėtų nuolat stebėti, ar neatsirado laikysenos pakitimų, stengtis kuo dažniau „atplėšti“ savo atžalas nuo mobiliųjų ir kompiuterių, mainais kviesdami į lauką nors kiek pajudėti.

SVARBU - AKTYVI VEIKLA

Tinka bet koks aktyvus laisvalaikio praleidimo būdas: plaukiojimas baseine, važiavimas dviračiu, riedučiais, ėjimas pasivaikščioti. Bet kokia veikla gryname ore teigiamai veikia visą organizmą, pakelia nuotaiką. Dar geriau, jeigu visame tame dalyvauja ir tėvai.

Todėl su vaikais atlikome akių ir kūno mankštą, prisiminėme taisyklingos laikysenos principus ir sutarėme laikytis taisyklingo sėdėjimo taisyklių. Laimingi vaikai – laimingi mes.

Visuomenės sveikatos specialistas

Karolis Klovas