2021-10-21

  Atšvaitų dėvėjimas – bene svarbiausia apsaugos priemonė, siekiant nepapulti į eismo įvykį. Tamsiu paros metu matomumas itin sumažėja, žmogaus regos adaptacija tamsoje užtrunka iki 3 sekundžių, o priemonės, padedančios lengviau pastebėti kliūtis – gali IŠGELBĖTI GYVYBĘ.

  Tamsoje, esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai prie jų priartėjus - su artimosiomis šviesomis likus vos 50 metrų iki pėsčiojo. Turintį atšvaitą pėsčiąjį vairuotojas, įjungęs tolimąsias šviesas, pastebės iš 150 metrų, o įjungęs ilgąsias - net iš 400 metrų atstumo! Tuomet nelaimės galima išvengti, pakanka, kad vairuotojas sulėtintų greitį ir saugiai prasilenktų su pėsčiuoju. Blogu oru matomumas prastas ir dėl dažno lietaus ar rūko, kelio danga slidi, todėl norime priminti kaip teisingai segėti atšvaitą.

  Pagrindinės atšvaitų nešiojimo taisyklės:

  Atšvaitas turi būti prisegtas dešinėje drabužių pusėje, automobilio žibintų aukštyje, kad jį matytų iš priekio atvažiuojantys vairuotojai.

  Juostinis atšvaitas dedamas ant dešinės rankos ties alkūne, o ant dešinės kojos žemiau kelio. Ant rankinės ar kuprinės atšvaitai dedami iš dešinės pusės (dešiniarankiams).

  Nereikia pamiršti, kad saugumas dažnai priklauso nuo matomumo. Atkreipkite dėmesį, kad pats atšvaitas savaime nešviečia, o tik atspindi atvažiuojančio automobilio šviesas, todėl jį būtina pritvirtinti automobilio žibintų aukštyje, nes taip vairuotojai geriau pastebi atšvaitus.

  Atšvaitą ant vaikų drabužių reikia pritvirtinti suaugusio žmogaus kelių lygyje. Šioje vietoje prikabintas atšvaitas maksimaliai atspindi autotransporto šviesas ir siųs įspėjamąjį signalą automobilio vairuotojui. Prisegti ar prisiūti prie vaiko drabužių arba prikabinti prie kuprinės atšvaitai „apšviečia" vaiką 130-140 m atstumu nuo automobilio.